Druk 3D w przemyśle

Druk 3D w przemyśle jest obecnie bardzo popularną formą wydruku. Kiedyś każdy chciał mieć zwykłą drukarkę atramentową czy też laserową, teraz każdy chce mieć tą 3D. Są one bardzo popularne ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie. To zupełnie nowa przestrzeń dla człowieka, nowa technologia, która przyczynia się do rozwoju. Ma wiele zalet, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Choć jest to sposób na trójwymiarowe tworzenie zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Skupmy się jednak typowo na druku 3D w przemyśle. Na czym to dokładnie polega?

Jeśli jesteście zainteresowani drukiem 3D na zlecenie, koniecznie musicie przeczytać poniższy artykuł. Zawarliśmy w nim wszystkie niezbędne informacje, które trochę rozjaśnią Wam temat. Pokażemy, na co warto zwrócić uwagę, przykładowe wykorzystanie i wiele więcej. Zapraszamy do lektury!

Czym jest druk 3D w przemyśle?

Zacznijmy więc od tego czym jest druk 3D w przemyśle. Sam druk 3D jest to trójwymiarowe tworzenie przedmiotów za pomocą drukarki 3D. Jest to specjalne urządzenie, które wykorzystuje poszczególne filamenty (czyli materiały). W dobranej temperaturze roztapiane jest to tworzywo i nakładane na siebie. Wychodzi nam trójwymiarowy przedmiot. Tak działa druk 3D

Druk 3D w przemyśle
Druk 3D w przemyśle – sprawdź!

Jeśli natomiast chodzi typowo o druk 3D w technologii to jest to usługa, która oferuje nam coraz to nowsze rozwiązania, które są udoskonalane. Ich celem jest optymalizacja produkcji, a to prowadzi do poprawy jakości wytwarzanych elementów. W ten sposób uzyskujemy wiele korzyści zarówno dla firmy, osoby prywatnej, jak i dla środowiska.

Druk 3D w przemyśle a jego zastosowanie

Jak wiemy druk 3D w przemyśle jest jeszcze początkującą metodą, która jednak rozwija się dynamicznie. Wiele firm decyduje się właśnie na tego typu rozwiązania. Jeszcze kilka lat temu w ogóle nikt nie myślał, że zaczniemy drukować trójwymiarowe rzeczy i będzie się to opłacać i znajdzie jakiekolwiek zastosowanie. A przemysł wciąż ewoluuje i szuka coraz to nowszych rozwiązań. Dlatego warto przyjrzeć się, w jakich sektorach, jak np:

  • prototypowanie,
  • przemył meblowy,
  • modele o skomplikowanej geometrii,
  • przemysł odzieżowy,
  • przemysł obuwniczy.

Polecamy: Gogle vr do 200 zł

Druk 3D w przemyśle a prototypowanie

Druk 3D w przemyśle może być wykorzystany w dziale prototypowania. Jest to na prawdę szeroko pojęty przemył. Występuje w wielu branżach. Prototypu służą do zmiany projektów, tworzenia innowacyjnych pomysłów czy po prostu ulepszeń. Co ważne w tym przypadku zyskujemy znacznie więcej czasu, przy wykorzystaniu innych metod trwałoby to dłużej. A do tego znacznie mniejszym nakładem pracy i kosztem.

Druk 3D w przemyśle meblowym

Druk 3D w przemyśle meblowym jest jednym z ciekawych przykładów wykorzystania tej metody. Wielu projektantów podchwyciło pomysł. I słusznie. Wielu twórców szuka tu inspiracji i uwolnienia swoich niewyobrażalnych, ciekawych i trudnych do realizacji wizji. Ta technologia znacznie ułatwia im tworzenie niezwykłych kształtów i kompozycji. Można wykorzystywać różne materiały, kształty, struktury itd. Każdy z nas może mieć teraz w domu swój oryginalny, niepowtarzalny mebel. Możemy więc indywidualnie zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów.

Druk 3D w przemyśle a modele o skomplikowanej geometrii

Druk 3D w przemyśle wiąże się z niezwykle ciekawymi rozwiązaniami. Przykładem jest dział, który tworzy modele o skomplikowanej geometrii. Dzięki powstaniu drukarki 3D mamy możliwość tworzenia niezwykłych kompozycji, których nie udałoby się wykonać inną metodą. Teraz mamy szansę stworzyć coś wyjątkowego, oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju. Już nie możemy powiedzieć, że czegoś nie zrobimy. Wszystko da się zrobić, jednak zależy to tylko i wyłącznie od naszej kreatywności.

Druk 3D w przemyśle - zastosowanie
Druk 3D w przemyśle – zastosowanie

Druk 3D w przemyśle odzieżowym

Druk 3D w przemyśle odzieżowym? Tak, to coraz częstsza metoda, która jest wykorzystywana do drukowania odzieży i różnych dodatków. Najbardziej jest widoczne w sporcie, gdzie tworzy się dopasowane, wyprofilowane koszulki meczowe indywidualnie do każdego gracza. To oznacza, że każdy sportowiec może mieć swój spersonalizowany strój, „skrojony” na jego miarę, co daje nam dużą swobodę. Materiał jest lekki, przewiewny, lecz wytrzymały.

Ale to nie wszystko. Do tego mamy też dział modowy, czyli różnego rodzaju pokazy mody i projekty trójwymiarowe. Wielu projektantów decyduje się na takie rozwiązanie, aby oddać jak najlepiej swoją wizję artystyczną. Dzięki drukarce 3D może swobodni tworzyć skomplikowane projekty z różnych materiałów, co wzbogaca jego kolekcje i oddaje charakter.

Druk 3D w przemyśle obuwniczym

Skoro mamy druk 3D w przemyśle odzieżowym to i mamy go w przemyśle obuwniczym. W tym przypadku również można zacząć od sportowców i drukowaniu dla nich spersonalizowanego obuwia sportowego. Oczywiście dla lepszej gry, biegania, wspinaczki itd. Ich stopy są skanowane następnie na ich podstawie projektanci tworzą buty, które są wykonane z lekkiego i wytrzymałego materiału. Gracz nawet nie czuje ich na nodze, przez co znacznie minimalizowane są urazy, otarcia czy kontuzje, co w sporcie jest bardzo ważne.

Zalety druku 3D w przemyśle

Druk 3D w przemyśle ma wiele zalet, których nie sposób nie wymienić. Wiele badan dowodzi, że jest to metoda, która potrafi skrócić czas tworzenia trójwymiarowych przedmiotów nawet o połowę czasu. Proces takiego wydruku nie wymaga specjalnych narzędzi, prócz drukarki 3D oraz filamentów. Zawsze możesz też poprosić o druk 3D na zamówienie.

Druk 3D w przemyśle - opinie
Druk 3D w przemyśle – opinie

Idąc dalej druk 3D w przemyśle może być wykorzystywany do wydruku produkcji niskoseryjnej. Co to oznacza? Że nie musimy tworzyć wielkiej serii danego produktu, aby się ona opłacała. Możemy rzec, że wchodzi era „produkcji na żądanie”. Możemy wytworzyć tylko 500, a nawet tylko 100 elementów i będzie się to opłacać finansowo. A to oznacza, że w każdej chwili możemy dodrukować brakujące elementy. I to w tej samej formie, kształcie kolorze, itd co poprzednia seria. A to dzięki temu, że nasz projekt mamy zawsze zapisany. I dostępny dla nas w każdej chwili.

Dodatkowo warto wspomnieć, że optymalizacja procesów produkcyjnych wpływa korzystanie na obniżenie kosztów drukowania. Marnuje się mniej zbędnego materiału, co jest bardzo dobre dla środowiska naturalnego. Miej odpadków to czystsza planeta i większa ochrona zwierząt, zwłaszcza tych w oceanach. A także nie marnowanie zasobów wodnych, co obecnie dzieje się w wielu fabrykach.

Wady druku 3D w przemyśle

Niestety obecnie druk 3D w przemyśle wymaga jeszcze dużego zaangażowania. Musimy na tą chwilę zapłacić wyższą cenę za nisko-seryjną, ale za to spersonalizowaną produkcję. Wytwarzamy przedmioty dopasowane, w małej ilości, jedna na ten czas to jeszcze kosztuje. Niestety niektórych elementów nie da się wyprodukować tradycyjnymi metodami.

Druk 3D w przemyśle – opinie

Co wy sądzicie na temat druku 3D w przemyśle? Korzystaliście już z tego typu rozwiązań jako osoba prywatna lub jako firma? Co możecie polecić a co odradzić? Jakie są Wasze doświadczenia – negatywne czy pozytywne, a może neutralne? Jesteśmy bardzo ciekawi, zatem zapraszamy Was do sekcji komentarzy, gdzie możecie pozostawić swoją opinie!

Dodaj opinie na forum